Allplan Basic jest to pierwszy z modułów w środowisku oprogramowania Allplan. Allplan Basic funkcjonuje jako niezależny moduł, jednak wszystkie jego funkcjonalności są zawarte w modułach wyższych, czyli modułach Allplan Concept, Allplan Professional, Allplan Ultimate oraz Allplan Civil. Moduł ten jest często określany jako „zamiennik” programów takich jak AutoCAD, GstarCAD czy ZWCAD – NIC BARDZIEJ MYLNEGO!

Allplan Basic jest to moduł, który całkowicie wpisuje się w ideę pracy w BIM. Jest to pierwszy krok do wejścia w środowisko BIM. Allplan Basic posiada połączenie z platformą CDE (Common Data environment - Allplan Bimplus), która jest miejscem spotkania zespołów należących do różnych branż (architektura, konstrukcje, instalacje itp.)

Funkcjonalności w skrócie:
  • Możliwość tworzenia Struktury budowli (podziału na kondygnacje)
  • Praca na warstwach i plikach rysunkowych
  • Funkcje 2D (linie, polilinie, okręgi, kreskowanie, wymiarowanie, inteligentne rozkłady 2D (np. kostka brukowa itp.)
  • Funkcje 3D (bryły 3D, Parasolid, tekstury, oświetlenie)
  • Zarządzanie Atrybutami (tworzenie własnych atrybutów, mapowanie atrybutów do i z formatu IFC)
  • Zestawienia materiałowe, przedmiary, możliwość przypisywania cen do obiektów – zestawienia
  • Przekroje z brył 3D, automatyczna aktualizacja wymiarów
  • Wymiana danych w formatach: dxf, dwg, pdf 3D, IFC2x3, IFC4, skp, obj i inne
  • Liczne biblioteki obiektów
  • Bloki opisowe (zwane w Allplanie makrami) czytające atrybuty z przypisanych do nich obiektów
  • Tworzenie arkuszy opartych o przestrzeń modelu, automatyczna aktualizacja
  • Praca wielu osób nad jednym projektem z dodatkowym rozszerzeniem WGM (Workgroup Manager)

Więcej szczegółów:

1. ORGANIZACJA PRACY

Allplan Basic pozwala na standardowe dostosowanie środowiska pracy, czyli ustawienia koloru tła, ustawienia wyglądu kursora, podpowiedzi przy kursorze, manipulacji w przestrzeni 2D i 3D, przyciąganie do obiektów, ustawienia tworzenia kopii zapasowych itp.

Możliwym jest przenoszenie okien widokowych między ekranami, a także zmiana ich ustawień wyświetlania. Dodatkowo Użytkownik ma możliwość dostosowania Paska Zadań (Wstążki), przypisania własnych skrótów klawiszowych do wybranych funkcji oraz dostosowania ustawień środowiska dotyczących lokalizacji projektu, pory dnia czy kierunku północy.

2. RYSUNEK 2D

Właściwe przesunięcie układu współrzędnych to kluczowa sprawa przy pracy z dużymi projektami oraz koordynacji pracy kilku branż nad jednym projektem. Allplan Basic pozwala na pracę we współrzędnych lokalnych jak i we współrzędnych globalnych, a także przesunięcie współrzędnych przy eksporcie plików do formatów np. dwg czy IFC. Pozwala to na właściwą koordynację branż oraz optymalizację pracy pod kątem ograniczenia operacji na dużych liczbach.

Ponadto Allplan Basic zapewnia wszelkie polecenia wymagane do sporządzania rysunków 2D, rozszerzone o możliwość przypisywania i tworzenia własnych atrybutów opartych o operacje matematyczne (dodawanie, odejmowanie, operacje logiczne IF/ELSE…). Dzięki temu możliwe jest tworzenie tabelek rysunkowych opartych o atrybuty projektu czy bloków pobierających atrybuty z obiektów.

Jest to szczególnie przydatne przy opisywaniu obiektów i tworzeniu zestawień opartych o ich atrybuty. Przykładem może być np. zestawienie pomieszczeń, symbolizowanych przez obiekty takie jak wypełniania czy kreskowania.

3. USTAWIENIA BIUROWE

Allplan Basic pozwala filtrować warstwy w palecie warstw, przydzielać uprawnienia do warstw (grupy projektowe) oraz tworzyć własne zestawy warstw (rodzaje arkuszy). Ciekawą funkcjonalnością jest automatyczne przydzielanie warstwy do wybranego polecenia (np. wymiarowania, tekstu czy kreskowania).

Użytkownik ma możliwość tworzenia własnych standardów biurowych (nietypowe linie, kreskowania…) oraz wiązania koloru linii z jej grubością.

Moduł posiada narzędzia pozwalające na zarządzanie sposobem wyświetlania obiektów w zależności od wybranego Typu rysunku. Przykładowo na jednym rysunku (np. „Projekt budowlany” dane kreskowania i linie mają jedną postać wyświetlania, podczas gdy na rysunku zbrojenia te same kreskowania i linie przyjmują zupełnie inną postać (np. zmiana kreskowania żelbetu na wypełnienie, zmiana grubości linii na inną grubość).

4. WEWNĘTRZNA STRUKTURA DANYCH

Allplan posiada nietypową, acz bardzo interesującą strukturę zapisu projektów, które nie są jednym plikiem, a folderem zawierającym części składowe danego projektu.

Dane są rozdzielane na osobne części składowe projektu (zwane plikami rysunkowymi), które Użytkownik może wybiorczo włączać i wyłączać. Wyłączenie wybranych plików rysunkowych pozwala na nie wczytanie danej części projektu, która w danej chwili nie jest potrzebna – to pozwala Użytkownikowi na zarządzanie wydajnością podczas pracy.

Allplan pozwala na tworzenie projektów o właściwie nieograniczonej wielkości (możne to być np. kilka lub kilkanaście Gigabajtów). Ważnym jest nie wielkość całego projektu, a to jaka część projektu jest wczytana w danej chwili.

Taki sposób organizacji danych pozwala również w łatwy sposób zapisywać różne wersje tego samego projektu, ale w obrębie jednego projektu (np. różne rozwiązania tylko wybranej części budynku, czy różne zagospodarowanie terenu).

5. MAKRA, ATRYBUTY, STYLE OPISÓW

Makra to obiekty, które w pewien sposób mogą być porównane do obiektów zwanych Blokami w innych środowiskach, jednak posiadają wiele innych ciekawych funkcjonalności. To co je wyróżnia, to możliwość zmiany wielu makr naraz w przypadku zmiany jednego z nich, różny sposób przedstawienia w 2D i w 3D, zmiana postaci wyświetlania w zależności od skali (szczegółowość) oraz od typu rysunku (np. na rysunku projektu budowlanego makro jest widoczne, natomiast na rysunku zbrojenia makro jest ukrywane).

Allplan pozwala przypisywać atrybuty do właściwie dowolnych obiektów (bryły, kreskowania, linie itp.). Atrybuty mogą być wybrane z listy podstawowych atrybutów (lista zawiera kilkaset typowych atrybutów) jak i zdefiniowane przez Użytkownika (atrybuty tekstowe, liczbowe, listy rozwijalne, operacje matematyczne/logiczne itp.).

Na podstawie atrybutów możliwym jest tworzenie bloków opisowych (zwanych Stylami opisów), które opisują obiekty na podstawie ich atrybutów oraz są aktualizowane w przypadku zmiany tych atrybutów.

6. LEGENDY i RAPORTY

Program pozwala tworzyć zestawienia ilościowe obiektów płaskich (np. płaskich makr) jak i obiektów 3D (np. brył i makr przestrzennych). Zestawienie mogą przyjąć postać legend umieszczanych bezpośrednio w przestrzeni modelu jak i większych raportów generowanych do formatów pdf, Excel, czy Word. Każde z tych zestawień może być dostosowane przez Użytkownika.

7. MODELOWANIE 3D

Wbudowany silnik Parasolid pozwala na kształtowanie właściwie dowolnych form przestrzennych. Znajdziemy tu polecenia takie jak Wyciąganie wzdłuż ścieżek, Loft, Sweep, Powłoka i wiele innych.

Możemy spłaszczać obiekty przestrzenne do 2D, tworzyć krzywe przestrzenne na podstawie osi i profilu pionowego rozwinięcia osi. Każda z brył może zostać wyposażone w teksturę oraz dowolne atrybuty, które z kolei pozwolą na generowanie zestawień.

W tym module również wstawimy obiekty biblioteczne (samochody, meble) oraz utworzymy lampy ze źródłami światła.

8. WIDOKI I PRZEKROJE

Przy pomocy funkcji widoków skojarzonych możemy generować np. elewacje budynku, wyposażone w tekstury i cienie, które będą automatycznie aktualizowane w przypadku zmian bryły budynku. Możliwym jest również zapis ustawienia kamery, tak aby w przyszłości móc wczytać dany widok np. na cele wykonania wizualizacji danej sceny. Ta funkcjonalność pomoże nam również tworzyć widoki przestrzenne modelu pod zadanym kątem spojrzenia.

Dzięki przekrojom skojarzonym wykonamy przekroje pionowe i poziome danego modelu przestrzennego. Możliwym jest wykonywanie przekroju z przekroju, a także dostosowanie przedstawienia linii przekrojowych, linii widocznych oraz linii ukrytych na przekrojach.

Używając poleceń tworzenia widoków i przekrojów możemy korzystać z filtrów, aby pokazać na danym przekroju tylko wymagane przez nas obiekty.

9. OPRACOWANIE ARKUSZA

Allplan korzysta ze standardowego i intuicyjnego opracowania arkuszy, tzn. praca odbywa się w „przestrzeni modelu” natomiast arkusze są opracowywane w przestrzeni papieru. Przestrzeń ta ukazuje wybrane elementy z przestrzeni modelu, dzięki czemu arkusze są zawsze aktualne w przypadku wystąpienia zmian w modelu.

10. ZAGADNIENIA DODATKOWE

W tym module znajdziemy wiele innych funkcjonalności, związanych z filtrowaniem obiektów (np. filtr po materiale, typie obiektu, czy dowolnym atrybucie zdefiniowanym przez Użytkownika), kolorowaniem obiektów, zarządzaniem poziomami w budynku.

Możemy również korzystać z tak zwanych Asystentów, która to funkcjonalność pozwala na wygodne korzystanie z wcześniej opracowanych standardów biurowych.

Allplan Basic zapewnia również do platformy CDE Allplan Bimplus (Common Data Environment), która pozwala na koordynację wielu branż, przydzielanie zadań do członków zespołów, eksport i import modeli IFC, korzystanie z dodatkowych wtyczek (kolizje, rewizje, itp.)

*Dokładne i aktualne zestawienie funkcjonalności modułu otrzymasz u dystrybutora programu (data aktualizacji: 19.10.2024)